Uniformita

Autor: Vladimíra Villínová | 8.6.2011 o 21:45 | (upravené 9.6.2011 o 9:43) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  520x

Na začiatok by bolo vhodné ozrejmiť čo to vlastne tá uniformita je? Uniformita je jednotnosť, jednotný ráz; dobrovoľná alebo vynútená jednotnosť názorov, obliekania, chovania a pod.

 

Dá sa povedať, že uniformita sa vyvíjala spolu z ľudstvom, zo spoločnosťou. Veď spočiatku ľudia žili chaoticky, bez pravidiel, bez ničoho. Potreba žiť organizovane, nastoliť istú jednotnosť sa u ľudí vytvára zo strachu. Prečo práve zo strachu? Keby sme mali vychádzať z rímskeho právnika Polibius - ktorý túto svoju koncepciu vytvoril práve z Platonovho diela Potopa. Koncepcia vzniku spoločnosti je založena na strachu ľudí, ktorí prechádzali zo života v jaskyni, v horách na život lovcov na plániach. Z dôsledku tohto strachu, vyberajú spomedzi seba charizmatika, ktorý  vytvárala istú hierarchiu hodnôt, nariadení, systém. Už dá sa povedať v takých útlych počiatkoch ľudstva sa prejavuje uniformita jednotnosť, potreba príslušnosti k skupine.

Áno, uniformita je sprievodným javom, spoločnosti, spoločenstva, sociálnych skupín či  rôznych subkultúr.  V súčastnosti  myslím, že nenájdeme žiaden kúsok spoločnosti ktorý by nepodliehal tomuto fenoménu. Mnoho ľudí sa kriticky stavia voči uniformite jedná sa hlavne o uniformitu politickú, ekonomickú a v posledných rokoch voči veľmi populárnej kultúrnej uniformite. Dovolím si povedať, že v istej miere sa uniformita začína rovnať globalizacií. Aj keď mnohí z nás sa radi propagujú ako ľudia ktorí neradi podliehajú konvenciám a samozrejme uniformite. Mohli by sme im to ozrejmiť asi takto už len tým že sa narodili podliehajú uniformite a to je sú človek, spadajú pod istú rasu, národ..Ďalej odliehame uniformite či už predškolskou, školskou , stredoškolskou, vysokoškolskou dochádzkou, náboženským vyznaním...A takto by sme mohli pokračovať. Tým, že žijeme v dnešnej spoločnosti  máme takýchto razítok uniformity mnoho, buď sa necháme oraziť sami, alebo nás orazí spoločnosť. Ale je len na nás koľko akýchto razítok budeme mať .

Ako som spomínala , že uniformita sa začína alebo v istých aspektoch sa rovná aj globalizacií. Ktorá sa aj u nás čo raz viac väčším a väčším trendom. Ale ani tu si nemusíme nechať natlačiť na našu kultúru  razitkom american, čo je teraz trend. Byť rovní  a rovnať sa tak vyspelej krajine ako je USA. Ale predsa si nenecháme na našu kultúru, našu národnosť, ktorá bola tak ťažko tvorená dať natlačiť razítko made in USA a postavíme sa do radu podobných.

Uniformita je fenomén a aspekt spoločnosti, bez ktorej by to nefungovalo. Bez nej by tu bol len chaos neorganizovanosť a hlavne nejednotnosť, ktorá je tak potrebná. Ale samozrejme nemusíme si ju nechať prerásť cez hlavu a hnať sa za dokonalou svetov jednotou len kôli tomu aby sme sa dostali na povedomie iných. Vždy sa dá nájsť zdravá rovnováha  medzi tým čo je nevyhnutné, potrebné a príjemne. A ak sa táto rovnováha medzi týmito indikátormi nájde, bude aj čo raz viac populárnejšia uniformita pre nás priateľnejšia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?