Uniformita

Autor: Vladimíra Villínová | 8.6.2011 o 21:45 | (upravené 9.6.2011 o 9:43) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  478x

Na začiatok by bolo vhodné ozrejmiť čo to vlastne tá uniformita je? Uniformita je jednotnosť, jednotný ráz; dobrovoľná alebo vynútená jednotnosť názorov, obliekania, chovania a pod.

 

Dá sa povedať, že uniformita sa vyvíjala spolu z ľudstvom, zo spoločnosťou. Veď spočiatku ľudia žili chaoticky, bez pravidiel, bez ničoho. Potreba žiť organizovane, nastoliť istú jednotnosť sa u ľudí vytvára zo strachu. Prečo práve zo strachu? Keby sme mali vychádzať z rímskeho právnika Polibius - ktorý túto svoju koncepciu vytvoril práve z Platonovho diela Potopa. Koncepcia vzniku spoločnosti je založena na strachu ľudí, ktorí prechádzali zo života v jaskyni, v horách na život lovcov na plániach. Z dôsledku tohto strachu, vyberajú spomedzi seba charizmatika, ktorý  vytvárala istú hierarchiu hodnôt, nariadení, systém. Už dá sa povedať v takých útlych počiatkoch ľudstva sa prejavuje uniformita jednotnosť, potreba príslušnosti k skupine.

Áno, uniformita je sprievodným javom, spoločnosti, spoločenstva, sociálnych skupín či  rôznych subkultúr.  V súčastnosti  myslím, že nenájdeme žiaden kúsok spoločnosti ktorý by nepodliehal tomuto fenoménu. Mnoho ľudí sa kriticky stavia voči uniformite jedná sa hlavne o uniformitu politickú, ekonomickú a v posledných rokoch voči veľmi populárnej kultúrnej uniformite. Dovolím si povedať, že v istej miere sa uniformita začína rovnať globalizacií. Aj keď mnohí z nás sa radi propagujú ako ľudia ktorí neradi podliehajú konvenciám a samozrejme uniformite. Mohli by sme im to ozrejmiť asi takto už len tým že sa narodili podliehajú uniformite a to je sú človek, spadajú pod istú rasu, národ..Ďalej odliehame uniformite či už predškolskou, školskou , stredoškolskou, vysokoškolskou dochádzkou, náboženským vyznaním...A takto by sme mohli pokračovať. Tým, že žijeme v dnešnej spoločnosti  máme takýchto razítok uniformity mnoho, buď sa necháme oraziť sami, alebo nás orazí spoločnosť. Ale je len na nás koľko akýchto razítok budeme mať .

Ako som spomínala , že uniformita sa začína alebo v istých aspektoch sa rovná aj globalizacií. Ktorá sa aj u nás čo raz viac väčším a väčším trendom. Ale ani tu si nemusíme nechať natlačiť na našu kultúru  razitkom american, čo je teraz trend. Byť rovní  a rovnať sa tak vyspelej krajine ako je USA. Ale predsa si nenecháme na našu kultúru, našu národnosť, ktorá bola tak ťažko tvorená dať natlačiť razítko made in USA a postavíme sa do radu podobných.

Uniformita je fenomén a aspekt spoločnosti, bez ktorej by to nefungovalo. Bez nej by tu bol len chaos neorganizovanosť a hlavne nejednotnosť, ktorá je tak potrebná. Ale samozrejme nemusíme si ju nechať prerásť cez hlavu a hnať sa za dokonalou svetov jednotou len kôli tomu aby sme sa dostali na povedomie iných. Vždy sa dá nájsť zdravá rovnováha  medzi tým čo je nevyhnutné, potrebné a príjemne. A ak sa táto rovnováha medzi týmito indikátormi nájde, bude aj čo raz viac populárnejšia uniformita pre nás priateľnejšia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NKÚ sa na kauzu Evka nemusí pozrieť. Lajčáka podržali poslanci parlamentu

Za návrh, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel Najvyšší kontrolný úrad nehlasoval ani jeden poslanec Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.

SVET

Súdy extrémistom neškodia, bránia sa slobodou prejavu

Holandského politika za urážky Maročanov odsúdili bez trestu. Radikáli súdy často využívajú na svoju propagáciu.


Už ste čítali?